כידוע, לצה"ל, כמערכת היררכית עצמאית, יש קוד משפטי פנימי שתחתיו חוסים כל משרתי החובה, משרתי הקבע ואנשי מערך המילואים בשעה שהם נמצאים בשירות מילואים פעיל. המערכת הזו המכונה 'המשפט הצבאי', פועלת באופן אוטונומי ולעיתים יש הבדל ברף הענישה בינה לבין הסטנדרט הקיים בסדר הדין הפלילי האזרחי – ואין כמו היחס של שתי המערכות כלפי עבירות סמים בשביל להמחיש את זה.

חצי שנה בפנים על ג'וינט בחופשה

המשפט הצבאי לא מתייחס בסלחנות לעבירות סמים. למעשה, בסטנדרטים הנהוגים כיום במערכת האזרחית, הדין הצבאי אפילו מחמיר בהגדרת העבירה. אזרח מהישוב שייתפס מעשן ג'וינט יינזף על ידי השוטר ובמקרים מסוימים יוזמן לחקירה, ייתכן שיקבל קנס, אך בהתאם למדיניות האי-הפללה החדשה אפילו לא יהיה לו רישום פלילי. במקרה של חייל בסדיר מדובר באופרה שונה לגמרי. מספיק שייתפס בבדיקת סמים אקראית שהותירה סימנים מכמה שאיפות מג'וינט משותף עם חברים במסיבה, והוא עלול למצוא את עצמו שוהה גם חצי שנה בכלא צבאי, כשהפז"מ לא דופק.

ההתנהלות הדרקונית הזו גוזרת כמה מסקנות. ראשית, אם אתם חיילים בצבא אל תצרכו סמים. זה לא שווה את זה. שנית, אם נתפסתם על עבירות סמים בצבא, יש מה לעשות. פנו לייעוץ משפטי אצל עו"ד צבאי, זה עשוי לחסוך לכם הרבה עוגמת נפש ומאסר בפועל.

משרד עו"ד צבאי

החדשות הטובות הן שבשנתיים האחרונות הצבא מנהיג שינוי מדיניות בעבירות סמים קלות. חייל שנקבע כי בנסיבות אזרחיות ניתן היה להימנע מהגשת תביעה נגדו, והוא חשוד שהשתמש בסמים בהזדמנות אחת או שתיים, ניתן להגיע עמו להסדר מותנה ללא מאסר וללא רישום פלילי שימשיך ללוות אותו באזרחות כמו שהיה נהוג בעבר. חשוב לציין כי מדיניות זו אינה חלה על אנשי קבע ומשרתים בזרועות ביטחון אחרות. בכל מקרה, כאשר אדם נחשד בעבירת סמים והוא חוסה תחת הדין הצבאי ההמלצה היא לפנות לייעוץ במשרד עו"ד צבאי. עורך דין צבאי הוא למעשה עורך דין פלילי שבקי גם במשפט הצבאי ומייצג נאשמים בבתי דין צבאיים, כמו למשל עורך הדין אלון הראל שבעברו גם מילא תפקידים בפרקליטות הצבאית. 

מעוניינים בייעוץ ?