יותר מאשר בכל תחום אחר, חשוב לבחור איש מקצוע מנוסה ובעל כישורים מתאימים, היכול להועיל ולשפר את סיכויי ההצלחה.

במערכת המשפט הצבאית, לפחות בכל הקשור להליכים בפני בתי הדין הצבאיים והליכי חקירה ובדיקה, קיימת האפשרות להסתייע בסנגוריה הצבאית, אשר שירותיה ניתנים לחיילי צה"ל בחינם.

עלי להדגיש, כי באופן כללי מעניקה הסנגוריה הצבאית שירות משפטי הוגן, ובקרבה מצויים משפטנים מוכשרים ומנוסים.

יחד עם זאת, מאחר ומדובר בשירות ציבורי הניתן בחינם, בדרך כלל, אין הלקוח, החייל, יכול לבחור את הסנגור שייצג אותו בהליך, ובהחלט ייתכן, כי תוך כדי המשפט יתחלפו הסנגורים המייצגים. כמו כן, לעתים מדובר בשירות פחות אישי, ולעתים השירות אינו כולל עניינים נלווים להליך הפלילי, כגון ייצוג בוועדות השונות, טיפול בבקשות הנוגעות לאופי השירות או עצם השירות הצבאי, וכדומה. כמו בעניינים רבים אחרים, גם במשפט הצבאי, בדרך כלל, שכירת שירותיו של עורך דין פרטי, אשר הוא בעל המשאבים, הניסיון והיכולת להשקיע את מירב המאמצים בעניינו של הלקוח, תורמת להגדלת הסיכויים להשגת המטרה. בסופו של יום, השיקול אם לשכור שירותיו של עורך דין פרטי הנו גם שיקול כלכלי.

בהנחה שחייל מבקש למנות לעצמו עורך דין פרטי שיטפל בעניינו, להלן מספר כללים שיעזרו לבחור עורך דין, וקיומם יבטיח ייצוג וטיפול הולם:

יש להקפיד כי בידי עורך הדין היתר לייצג בבתי דין צבאיים. קיימים מספר סוגי היתרים, כשההיתר הרחב ביותר הינו היתר בלתי מסויג, המאפשר לעורך הדין לייצג גם בתיקים בעלי סיווג בטחוני גבוה (לעו"ד אילן כץ היתר בלתי מסויג).

יש לוודא כי עורך הדין בקיא בטיפול בהליכים משפטיים בצבא, וכי יש לו רקע מוכח בתחום זה. מומלץ, כי עורך הדין יהא יוצא הפרקליטות הצבאית, שכן בדרך כלל הדבר יצביע על כך שהינו בקיא בדין הצבאי ובהליכי קבלת ההחלטות בגוף זה, ומכיר היטב את המערכת הצבאית. סנגור פלילי, מוכר וידוע ככל שיהיה, אינו תמיד בקיא ברזי המערכת הצבאית ובפסיקה הצבאית הייחודית.

יש להקפיד על עריכת הסכם שכר טרחה מפורט, הכולל את פרטי הטיפול הנדרש ותנאי התשלום, וכן לערוך תיאום ציפיות עם עורך הדין המייצג.

לצערנו, שוק עורכי הדין הינו שוק רווי, וייתכן, כי עורך דין שאינו בקיא בתחום המשפט הצבאי יציע את שירותיו בתחום זה. סימני אזהרה מקובלים הינם גביית שכר טרחה נמוך במיוחד, התחייבות לתוצאה מסוימת (דבר שעומד בניגוד לכללי האתיקה של לשכת עורכי הדין) והבטחות מעורפלות כגון "אל תדאג, נוציא אותך מזה", וכיוצא בכך. יש להיזהר מ"מומחים" למיניהם.

חשוב לקבל הסבר מפורט מעורך הדין לגבי טיב ההליך המשפטי והשלכותיו. לעתים, חיילים אינם מודעים לכך שלהליך פלילי בצבא ישנן השלכות אזרחיות מרחיקות לכת, כדוגמת רישום פלילי. חשוב לדרוש מעורך הדין שלכם התייחסות מפורטת לעניין זה.

בצבא קיימים הליכים נוספים, כגון וועדות לעניין הפסקת שירות קבע בצה"ל, ועדות רפואיות ועוד. בוועדות אלה נדרשת מומחיות גבוהה שאינה בהכרח מצויה בידי כל עורך דין המייצג בבתי הדין הצבאיים, גם אם הוא עושה זאת בקביעות. בררו מראש מהו הניסיון של עורך הדין בייצוג בוועדות אלה, על מנת להימנע ממצבים בו לאחר ההליך הפלילי תיאלצו לשכור שירותיו של עורך דין אחר למען ייצוג בוועדה, או חלילה, להימנע ממצב בו תהיו נתונים לחסדיו של עורך הדין שייצג בהליך הפלילי לגופו, וייתכן כי אינו בקיא בהליכים הצבאיים הייחודיים הנגררים לאחר הרשעה.

חשוב לזכור, כי עורך דין פרטי, אשר עובד לשירותכם ומייצג את האינטרס שלכם, בדרך כלל ישפר את סיכוייכם לסיים את ההליך הפלילי באופן שיפגע כמה שפחות בכם, ולעתים לסיים את התיק בלא הליך פלילי בכלל. סיכויי ההצלחה בדרך כלל משתפרים עוד יותר ככל ששירותיו של עורך הדין נשכרים מוקדם יותר, עוד במהלך חקירת מצ"ח לדוגמא, כאשר ישנה עוד אפשרות למזער נזקים ולהתנהל בחכמה מול רשויות החקירה והצבא.

בהצלחה!